Red Roze

گیاهان دارویی (کلم)

بررسی تاثیر آلکالوئید سولفورافان گیاه کلم (Brassica oleracea) در درمان سرطان معده

مشخصات گياه کلم:
کلم با نام علمي (Brassica oleracea) ازخانواده Cruciferae مي باشد. کلم گياهي است گياهي يک ساله و دوساله که داراي برگ هاي ناصاف و موجدار بوده و ميوه آن بصورت خورجين، دراز و باريک ميباشد کلم خودرو و بومي سواحل انگلستان و مديترانه است. واريته هاي مختلف کلم درسراسر دنيا بعنوان سبزي کشت مي شود. کلم غني از ويتامين A، B1، B2 و C مي باشد.اين گياه حاوي آلکالوئيدهاي سولفورافان، ايندول و ايزوتيوسيانات است که قسمت مورد استفاده ي دارويي آن ريشه و برگ هاي آن مي باشد. از نظر خواص درماني گياه کلم محرک قواي جنسي، صاف کننده صدا، تسکين دهنده دردهاي زانو، درد مفاصل، خواب آور، نيرو بخش بوده و ضماد برگ کلم خودرو و يا کشت شده که به صورت خردشده براي تورم و آماس و تومورها و درد مفاصل استعمال مي شود. برگ کلم خودرو به صورت خام يا پخته شده به هضم غذا و از بين بردن سموم موجود در کبد کمک مي کند دارد

سابقه درماني کلم:
استفاده ازکلم دريونان به 600 سال قبل ازميلاد مسيح باز مي گردد.درآن زمان عوام ازاين گياه براي جلوگيري از خون ريزي ها ، درمان زخم ، درد مفاصل و صاف کننده صدا استفاده مي کرند.. به علت وجود آلکالوئيد هاي ارزشمند در پيکر رويشي وريشه ي کلم در اکثر فارماکوپه ها، کلم به عنوان يک گياه دارويي بسيار مهم معرفي و خواص آن نيز بيان شده است.اين گياه به علت دارا بودن آلکالوئيد هاي مهم نظير “ سولفورافان “ و “ ايزوتيوسياتات “ که هردو اثرآنتي نئوپلازي ( ضد تومور ) دارند، اهميت خاصي در داروسازي داشته و حدود 30 سال است که در اين صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد.

خواص درماني کلم:

کلم يكي از سبزي هاي معروف خوراكي است كه تاريخي كهن دارد. كلم اقسام مختلفي دارد و به رنگ هاي گوناگون است. مانند : كلم سبز، كلم قرمز، كلم قمري. كلم، رخسار را جلا مي دهد و نيكو مي سازد و خواب آور بسيار خوبي است و حركت كودكان نو پا را آسان مي گرداند. مصرف اين گياه ، صدا را صاف مي كند.كلم پخته، بدن را از اخلاط فاسد و عرق زياد پاك مي كندو در درمان سرفه و درد كمر و زانو موثر است. تخم كلم، ضد خونريزي لثه و ضد كرم دستگاه گوارش ، ضد کم خوني بوده و قوه بينايي و نور چشم را افزايش مي دهد. مداومت در خوردن كلم، باعث از بين رفتن سنگ هاي ادراري و تناسلي خواهد شد. كلم به علت دارا بودن مواد گوگردي براي خارش و شستشوي موي سر شوره دار، داروي بسيار خوبي است. اين گياه تصفيه كننده خون است كه داراي يك اسانس سلفوره بوده و براي معالجه كرم امعاء به كار مي رود. براي درمان زخم هاي عميق و زخم هاي سرطاني، پماد برگ كلم با آرد جو مفيد است. سوخته كلم براي درمان جوش هاي دهان، رفع زردي دندان و جلوگيري از ريزش مو مؤثر است. براي اين منظور بايد سوخته كلم را در محل مورد نظر بمالند و اين كار را تكرار كنند تا اثر خود را ببخشد. خوردن 6/25 گرم تخم كلم كه با آب پخته شده باشد، لكه هاي پوستي را برطرف مي كند. شيره كلم خام، براي تقويت خون اشخاصي كه كمبود آهن دارند مفيد است. شيره كلم خام، غشاهاي مخاطي معده و روده ها را پاكيزه مي كند. برگ كلم له شده، براي درماني ناراحتي هاي پوستي مؤثر است.كلم اكسيري است كه دواي همه دردهاست و تمام اعضاي بدن از آن استفاده مي كنند و هيچ دردي نيست كه در مقابل كلم دوام آورد. كلم زخم هاي بواسير را التيام مي دهد. كلم سنگيني گوش را درمان مي كند.برگ هاي خام كلم سبز يا قرمز را قبل از غذا به صورت سالاد بخوريد. زيرا برگهاي كلم مقدار زيادي كلسيم و گوگرد دارد كه براي تقويت خون بي اندازه مفيد است و سالاد برگ خام كلم، بهترين درمان كم خوني است. مصرف سوپ كلم براي معالجه برونشيت و سرفه شديد مفيد است. برگ كلم سفيد يا قرمز در معالجه امراض كبد و يرقان (زردي) نتايج مؤثري دارد.كلم بهترين داروي طبيعي براي معالجه اسهال است، براي اين منظور بايد برگ كلم يا گل كلم را با آب بپزيد و فلفل و كره به آن چاشني كنيد و با كره و نان برشته به عنوان غذا مصرف كنيد.مصرف كلم، بيماري نفريت (ورم چركي كليه) را درمان مي كند. مصرف كلم براي مبتلايان به نفريت به سبب دفع سموم موجب تسكين درد مي شود. اگر برگ كلم را به وسيله گذاردن اطوي داغ روي آن به صورت پماد در آورده و روي جاهايي كه در بدن درد مي كند بگذاريد اين مرهم (ضماد) براي تسكين درد اعصاب و رماتيسم و سياتيك مؤثر است. مصرف شربت كلم، روزانه سه قاشق و هر بار يك قاشق قهوه خوري تمام كرم هاي بدن را دفع مي كند.كلم به علت داشتن آهك زياد، ارسنيك و يد، يكي از غذاهاي بسيار عالي و مفيد است و براي درمان سستي استخوان، سل و كم خوني نظير ندارد. در كلم املاح سولفات، نيترات دوپتاس، اكسيدهاي آهن و گوگرد (اسانس گوگرد) وجود دارد.

معرفي بيماري سرطان معده:
معده يکي از اعضاي موجود در شکم و بخشي از دستگاه گوارش است و مثل هر يک از اعضاي ديگر بدن مستعد ابتلا به سرطان است. پس از اينکه غذا جويده و بلعيده شد، از طريق لوله‌اي به نام مري، از دهان وارد معده مي‌شود. معده عضوي کيسه مانند و داراي 5 قسمت مختلف است که ترشحات مختلفي براي هضم اوليه ي غذا ترشح مي‌کند. سرطان در هر کدام از اين مناطق پنج‌گانه ممکن است شروع شود و گاهي علائم و ميزان بهبودي برحسب محل ابتلا متفاوت است. داخلي‌ترين لايه، لايه ي مخاطي ناميده مي‌شود و اکثر سرطان‌هاي معده نيز از اين قسمت شروع مي‌شود. هر چه سرطان به بافت‌هاي زيرين نفوذ کند، احتمال بهبودي نيز کاهش مي‌يابد. سرطان معده عبارت‌ است‌ از رشد خارج از کنترل‌ سلول‌هاي‌ بدخيم‌ در معده‌ و از دسته سرطان‌هايي است که طي ساليان و به آرامي ‌رشد مي‌کند، ولي قبل از اينکه سرطان به معناي واقعي ايجاد شود، تغييراتي در لايه‌هاي معده ايجاد مي‌شود. متأسفانه در مراحل ابتدايي علائم چنداني ديده نمي‌شود و شايد به همين دليل، سرطان معده در مراحل ابتدايي به سختي تشخيص داده مي‌شود. عفونت با نوعي باکتري به نام ”هليکو باکتر پيلوري” نيز منجر به گاستريت (زخم و التهاب معده) مزمن مي‌شود که معمولا در اکثر افراد موجب سرطان معده مي شود. کشيدن سيگار، مصرف الکل و سابقه جراحي روي معده که قبلاً به منظور کنترل زخم انجام شده باشد، از ديگر دلايل ابتلا به اين بيماري مي باشد

علايم سرطان معده و درمان گياهي آن:
علايم سرطان معده عبارتند از: درد در ناحيه شکم (قسمت فوقاني، مياني شکم و اپي گاستريک) و احساس توده در شکم ( که از علايم ديررس و پيشرفته اين بيماري مي باشد)، احساس خستگي و ضعف و بي حالي که مي تواند اين علايم ثانويه ي کم خوني باشد. همچنين بي اشتهايي، به ويژه بي اشتهايي به غذاهاي گوشتي و کاهش وزن که گاهي با اتساع شکم و آسيت (جمع شدن آب در شکم) همراه مي شود. ممکن است همراه با توده باشد که دراين صورت مي تواند باعث انسداد روده گردد[17]. گاهي نيز بيماران با علايم متاستاتيک به پزشک مراجعه مي کنند مانند درگيري غدد لنفاوي ناحيه گردن که باعث بزرگي در اين ناحيه مي شود و يا علايم ديگر متاستاز مانند زردي و برآمدگي شکم که نشانه درگيري کبد است. مهمترين عامل ايجاد اين سرطان باکتري هليکو باکتر پيلوري مي باشد.آلکالوئيد سولفورافان موجود در گياه کلم با از بين بردن باکتري هليکوباکتريپلوري که در معده باعث ايجاد زخم معده و سرطان معده مي شوند، آن را درمان مي کند.

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:12  توسط MASTER REZA  |