Red Roze

روش های نگهداری گلها (شمعدانی)

شمعدانی

در ایران صدها رقم شمعدانی در طی سالیان گذشته وارد شده، کشت و پرورش آن جنبه سنتی یافته است. برگ ها بزرگ، کروی و کرک دار می باشند. گلها نسبتاً بزرگ و به رنگ های سفید، قرمز و بنفش، صورتی و قرمز تند، نارنجی و غیره بوده به طوری که حدود 38 رنگ در شمعدانی ملاحظه شده است که به صورت گل آذین چتر ساده بر روی ساقه ظاهر می شوند.

طریقه ساده و معمولی ازدیاد شمعدانی به وسیله قلمه است. قلمه ها را از اول تابستان تا اواسط پائیز از روی نباتاتی که در بیرون کاشته شده، برداشت کرده و آنها را مستقیماً در شاسی نیمگرم قرار می دهند. قلمه آن قلمه ساده بوده و طول قلمه ها 8-12 سانتی متر که آنها را از زیر یک جوانه و به طور مورب می برند. قلمه ها باید از شاخه هایی تهیه شود که خود سبز بوده، در ضمن رسیده و تا حدودی خشبی شده باشند. این قلمه را در اواسط زمستان که ریشه دار شده اند از شاسی ها و یا جعبه ها درآورده و هر کدام را در گلدان کوچکی می کارند و گلدان ها را در گلخانه سرد و یا زیر شاسی نیمگرمی می گذارند، تا در اواسط بهار برای تزئینات تابستانه در بستر اصلی بکارند. شمعدانی ها تمام مدت فصل بهار و تابستان حتی مدتی از پائیز را گل می دهند و چون گیاهان به سرما حساس بوده و تاب مقاومت در مقابل سرمای زمستان را ندارند، بوته ها را در پائیز و قبل از شروع سرما، از زمین خارج کرده و پس از تهیه قلمه آنها را در گلدان های نسبتاً بزرگ کاشته و آنها را در گلخانه سرد قرار می دهند.


خاک: مخلوطی از خاک جنگلی، تورب و ماسه (به هر حال خاک باید بدون مواد آهکی باشد) می تواند رویش خوبی داشته باشد و بهر حال تقریباً در هر خاکی رشد می کند. خاک مناسب گلدان برای داخل ساختمان یا پاسیو و یا باکس های گل مخلوطی از 3 قسمت خاک لوم خوب (خاک باغچه) و یک قسمت کود دامی پوسیده یا تورب و یک قسمت ماسه می باشد. چنان که به این مخلوط مقداری نیز کود شیمیایی مثلاً سوپر فسفات اضافه شود بهتر خواهد بود. درجه حرارت مناسب برای رشد و نمو شمعدانی 10-15 درجه سانتی گراد است.


کاربرد: شمعدانی یکی از بهترین نباتاتی است که برای تزئین حاشیه ها و یا تپه ها در محل های آفتابگیر، مخصوصاً اگر دقت نمایند که در یک حاشیه و یا تپه یک واریته معینی که تمام بوته های آن به یک اندازه بوده و دارای گلهای یکرنگی باشند، کاشته شود. همچنین کاشت شمعدانی همراه با ابری هارمونی زیبایی را ایجاد می کند. شمعدانی در مکان های سایه و آفتاب بیشتر تولید برگ کرده گلهای آن درشت و زیاد خوشرنگ نخواهد شد. برای زیبایی بیشتر و گلدهی فراوان لازم است، گلهای پژمرده را با دمگل های مربوط قطع نمود. این گیاه در فصول گرم به آبیاری نیاز دارند.

                                 
+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 16:58  توسط MASTER REZA  |